Być może często nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie: „Od czego by tu zacząć…?” A może nie wiesz w jaki sposób w ogóle rozpoczynać swoje działania?
Albo ciągle wyczekujesz na „lepszy moment” do rozpoczęcia zadania, a chwila obecna nigdy nie jest odpowiednia i potrafisz znaleźć dziesiątki usprawiedliwień, dlaczego jeszcze nie teraz?
Jeżeli tak jest u Ciebie, to bardzo możliwe, że cierpisz na PROKRASTYNACJĘ, czyli ciągłe odkładanie wszystkiego na później.
Prokrastynacja często bywa mylona z lenistwem, jest jednak różnica pomiędzy tymi zjawiskami. Człowiek leniwy czerpie ze swojego lenistwa przyjemność ? Nie ma wyrzutów sumienia i czuje się z tym dobrze. Zupełnie odwrotnie jest z osobą prokrastynującą, która ma wyrzuty sumienia, męczy się ze swoim stanem i cierpi z tego powodu ☹
Prokrastynacja jest nawykiem, a ten nawyk odkładania wzmacnia sam siebie, zachodzi tu mechanizm – odwlekam – dostaję nagrodę. Tą nagrodą za odwlekanie jest czas na robienie czegoś przyjemniejszego. Jest to jednak nagroda krótkotrwała.
Prokrastynacja jest zabójcą rezultatów!
Masz kilka ważnych projektów do skończenia, może zbliża się termin egzaminu na studiach albo ważne wystąpienie na konferencji… I co? Robisz wszystko – sprzątasz, gotujesz, wykonujesz telefony i odpisujesz na maile. Tysiące spraw odciąga Cię od wykonywania najważniejszego zadania. Im dalszy termin, tym chętniej odsuwasz od siebie pracę nad ważnym celem, ale termin wykonania zadania nieubłagalnie nadchodzi.
Zwlekanie to prosta droga do zwiększonego poziomu stresu w organizmie, a ten przekłada się gorsze wyniki w pracy i często kończy się problemami zdrowotnymi.
Aby wyleczyć prokrastynację, najpierw trzeba mieć jej świadomość. Dopiero wtedy można zacząć wprowadzać w swoim życiu zmiany w tym zakresie, które na pewno nie będą łatwe, gdyż wyrabianie jakiegokolwiek nowego nawyku nie jest łatwe. Warto jednak spróbować!
Podaję Ci kilka sposobów, które pomogą Ci w walce z prokrastynacją:
- Zawsze wyznaczaj plan działania – ustal realne cele, co chcesz zrobić, jaką masz strategię działania, ile czasu na to przeznaczasz
- Podziel duże zadanie na kilka mniejszych – skup się tylko na jednym z nich
- Zastanów się, co Cię rozprasza – zminimalizuj kontakt z rozpraszającymi czynnikami
- Zacznij pracę od zadań najtrudniejszych – później zajmij się przyjemniejszymi
- Zadbaj o swoje samopoczucie – odpowiedni poziom energii mentalnej jest ważnym czynnikiem pomagającym uporać się z prokrastynacją
- Obiecaj sobie nagrodę – nagradzaj się, ale tylko za wykonaną na czas pracę
Powyższe porady z pewnością pomogą Ci w walce z codzienną prokrastynacją. Kluczem do sukcesu jest tu regularność, dlatego nie zapomnij o korzystaniu z powyższych sposobów na co dzień, bo systematyczność jest podstawą w budowaniu zdrowych nawyków.
To co? Zaczynamy? ?
Grażyna Krenig – Psychologia biznesu, Sprzedaż, Coaching